Davutoğlu: DAEŞ Piyon, Biz Arkasındaki Gücü Araştırıyoruz

Valilikte brifing alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet’te yapılan terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Sultanahmet saldırısından sonra 4 ayrı kişinin daha gözaltına alındığını, 6 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü ve diğerlerinin taburcu olduğunu söyledi. Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştiren IŞİD’e de değinerek “DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron. Örgütü kullanan kimse onu çıkarma çabası içindeyiz.” dedi.

“6 KİŞİ HASTANELERDE TEDAVİ GÖRÜYOR”

İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Maalesef 10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik, 15 yaralımız vardı. 6 hastamız şu anda hastanelerimizde, diğer hastalar taburcu edildi. 6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütülüyor.

“4 AYRI KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI”

Saldırganın kimliği tespit edildi, sizlerle de paylaşıldı. Bugün bu çerçevede 4 ayrı gözaltı daha oldu saldırganın kimliğinin tespiti sonrasında. Biraz önce de saldırganın Türkiye’ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi.

Terör olgusu artık ülkelerden ve şehirlerden bağımsız olarak dünyanın her yerinde bütün insanlığı tehdit eden bir olgudur. Dolayısıyla bu münferiden İstanbul’da ve Türkiye’de değil, bütün önemli baş şehirlerde, bütün önemli şehirlerde, bütün ülkeleri kaygılandıran, alarm halinde tutan bir husustur. Paris’te, Londra’da, New York’ta, Madrid’de yaşadığımız terör eylemleri, açık şekilde bunun bütün insanlığı ilgilendiren ciddi bir meydan okuma olduğunu hepimize gösteriyor.

“DEAŞ’IN ARKASINDAKİ GÜCÜ ARIYORUZ”

Aldığım bilgiler bu saldırının görünür yüzünün dışında arka planında başka güçlerin olduğu yönünde. Evet, saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak artık DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron. Örgütü kullanan kimse onu çıkarma çabası içindeyiz.

“PARİS’E GÖSTERİLEN ÖZENİ İSTANBUL İÇİN BEKLİYORUZ”

İstanbul’u bütün saldırılar karşısında korumak hepimizin görevidir. İstanbul son 15 yılda çok önemli mesafeler almış bir şehirdir. İstanbul’a yapılan her türlü saldırıda en üst düzey önlemleri alacağız. Paris’te olduğu gibi terör görüntülerinin yayınlanmamasına özen gösterenlerin aynı şekilde İstanbul’daki saldırıyla ilgili aynı özeni göstermesini bekliyoruz.

“KONTROL ALTINDA OLAN BİRİ DEĞİLDİ”

Bu şahıs kontrol altında olan, yani takip edilen bir şahıs değildi. Türkiye’ye normal bir sığınmacı olarak giren bir şahıs. Daha sonra tüm bağlantıları ortaya çıkarılıyor. Kişinin DEAŞ ile irtibatı tespit edildi. Görünür ve görünmez güvenlik tedbirlerini alacağız.

İstanbulumuzun güven ve huzur şehri olması yönünde atılacak adımları, bütün güvenlik birimlerimizle tartıştık. Sadece terör tehdidi karşısında değil, sadece bu tür saldırılar karşısında değil, aynı zamanda özellikle de uyuşturucuya karşı mücadelede, asayişte, kaçakçılık ve organize suçlar konusunda da İstanbul’u dünyanın en güvenli şehirlerinden biri kılmak hepimizin görevi.”

Kaynak : http://www.haberler.com/davutoglu-sultanahmet-saldirisiyla-ilgili-son-8059940-haberi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s