THY marka bilinirliğinde zirveye çıktı

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, pazar payından uçuş noktasına, marka bilinirliğinden tüketici memnuniyetine, uçak sayısından personele kadar her alanda yeni bir ‘take off’a (havalanma) hazırlanıyor.

1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye’nin önünde açılan istikrarlı ve güçlü iklimi değerlendirmeyi planlayan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yeni dönemle ilgili hedeflerini gazetelerin ekonomi müdürleriyle düzenlediği sohbet toplantısında anlattı.

“LUFTHANSA’YI GEÇTİK”
THY, şimdiden marka bilinirliğinde dünyada ilk dört havayolundan biri haline geldi. “Marka bilinirliğinde dünya genelinde yüzde 64 ile Lufthansa’yı geçtik” diyen İlker Aycı “Avrupa’daki oranımız yüzde 77. Yani 100 kişiden 77’si THY’yi biliyor. Hatta dünya genelinde ‘ilk akla gelen havayolu’ sıralamasında Emirates’ten sonra ikinciyiz” dedi.

THY’nin bilinirliğinin bu kadar artmasında en önemli etken hiç şüphe yok ki dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu olması. 2015’te 284 hata ulaştıklarını hatırlatan Aycı’dan 2016 ve sonrası için sürpriz hat açılışları müjdesi de geldi.

“UÇAK SAYIMIZ 500’Ü GEÇECEK”
İlker Aycı, yeni destinasyon müjdelerine Havana ile başladı ve şöyle sıraladı: Phuket, Hanoi, Mexico City, Sevilla, Atlanta, Bogota. Böylece hat sayısı 290’ın üzerine çıkacak. Atlanta devreye girince ABD’ye günlük yolcu sayısı 6.500’e, 2017 başında da 10 bin kişiye ulaşacak. THY, hat açılışlarında dünya havayolu pazarındaki payını İstanbul 3. havalimanını devreye girmesinin de itici gücüyle iki kattan fazla artırmayı hedefliyor. Dünya havayolu taşımacılığı pazarından şu anda yüzde 1.9 pay aldıklarını kaydeden Aycı “2023’te payımızı yüzde 3.5-4’e çıkarmayı hedefliyoruz. 229 olan uçak sayımız da 500’ü geçecek” dedi.

“SADECE FİLM İZLEMEDİK”
İlker Aycı’nın verdiği bilgiye göre 43 uçağın 3 milyar dolarlık finansmanı Japonya’dan Samuray piyasasından sağlandı. Sponsoru oldukları ‘Ertuğrul Fırkateyni’ filmine de atıfta bulunan Aycı “Sadece film izlemedik. Samuray piyasasındaki bu finansmanımızla Japonya’nın Türkiye’ye güveni teyid edildi. Şimdi Amerikan Eximbank da devreye giriyor. Böylece finansman maliyetlerimizde çok ciddi düşüş yaşayacağız” dedi.

Japonya’nın ayrıca, Tokyo’ya çok önemli bir nokta olan Haneda Havaalanı’na uçuşa da izin verdiğini belirten Aycı, Japonya basketbol ligine sponsor olduktan sonra bu ülkedeki marka bilinirliklerinin de 4 puan arttığını söyledi.

THY, büyümesini sürdürürken yolcu memnuniyetini de gözardı etmiyor. Yolcu değil misafir kelimesini kullandıklarını belirten İlker Aycı “2016 misafirlerimizin gönlünü alma yılı olacak. Misafir şikayetlerini en aza indirecek tedbirler alacağız” dedi.

“REZERVAZYON SÜRESİ 1 DAKİKAYA DÜŞECEK”
2016 yılında rezervasyon ve biletleme konusunda yeni bir proje başlatacaklarını kaydeden Aycı, üç yılda tamamlanacak projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Yeni proje ile rezervasyon ve biletleme işlemlerinde telefonda 4-4.5 dakikayı bulan işlemler geride kalacak. Akıllı telefon ile en fazla 1 dakika içinde kendi sesinizle rezervasyon işlemleri yapılabilecek. Ses tanıma sisteminde İngilizce kolay. Ancak Türkçe’de çok fazla şive olduğu için çalışmalarımızı yapacağız.” dedi.

Karlı hava ve lodos gibi hava muhalefetine karşın THY de tedbirlerini almış. Aycı’nın verdiği bilgiye göre THY, kendi meteroloji ekibini kurmuş. Hava olaylarını anlık takip ederek, uçuşlar için önceden tedbir alınabiliyor. Müşteri memnuniyetiyle ilgili ayrıca hizmetleri çeşitlendireceklerini kaydeden Aycı’dan spor severlere de bir müjde var. Euro 2016 ve Şampiyonlar Ligi maçları da THY uçuşlarında yayınlanacak. Aycı, THY’nin daha çevreci tedbirler de alacağını belirtti.

WASHİNGTON, NEW YORK VE LONDRA’YA LOUNGE AÇACAK
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki yeni lounge’un hizmete girmesiyle transit yolcu oranının yüzde 47’ye çıktığını belirten İlker Aycı, yurt dışında da bu konuda atağa geçeceklerini söyledi. Aycı “ABD’de ilk lounge’u Washington DC’de açıyoruz. Bu yıl içinde New York’ta da açmış oluruz. Londra’da yer sorunu var, bu sorunu halleder etmez burada da lounge’umuz hizmete girecek. Daha sonra da Avrupa ve Uzakdoğu’ya yayılacağız” diye konuştu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s